Olejek eukaliptusowy - zastosowanie
Eukaliptus kojarzy nam się zapewne z misiem koala wcinającym eukaliptusowe liście. Koala z pewnością lubi charakterystyczny tylko i wyłącznie dla eukaliptusa. My równiez możemy go doświadczyć smakując cukierków eukaliptusowych. Kto jednak wie coś więcej o właściwościach eukaliptusa ten chętnie wykorzysta go w celu poprawy własnego samopoczucia w sytuacjach tego wymagających np. przy problemach górnych dróg oddechowych. Dlaczego w takich sytuacjach można sięgnąć po olejek eukaliptusowy wyjaśniamy poniżej.
Eukaliptus to gatunek drzew z rodziny mirtowatych. Do rodziny tej należy około 600 gatunków. Rośliny eukaliptusowate występują w krajach tropikalnych. Najczęściej możemy je znaleźć na terenach Australii i Nowej Gwinei.
Olejek eukaliptusowy otrzymuje się z odmiany Eukaliptus globulus. Olejek uzyskiwany w procesie destylacji liści i gałązek drzewa. Posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Stosuje się go w terapii infekcji górnych dróg oddechowych, katarze, kaszlu, zapaleniu zatok oraz przy bólach reumatycznych. Olejek eukaliptusowy pobudza mechanizmy odpornościowe ustroju. Rozkurcza oskrzela, upłynnia zalegającą wydzielinę śluzową oraz udrażnia zatoki oboczne nosa. Orzeźwia umysł w przypadku przeziębienia lub gorączki siennej. Doskonały na ukąszenia owadów (łagodzi swędzenie), oparzenia, rany i pęcherze. Działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie i dezynfekująco dlatego często wykorzystywany jest do inhalacji powietrza. Skutecznie odkaża pomieszczenia w razie wystąpienia infekcji lub choroby zakaźnej.
Eucalyptus Globulus Leaf Oil
Olejek z eukaliptusa charakteryzuje się niepowtarzalnym aromatem. Przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego. Wykorzystany w nawilżaczach powietrza na długi pozostawi w naszych pomieszczeniach przyjemny i orzeźwiający aromat.
Działanie kosmetyczne:
- odświeżające, chłodzące i orzeźwiające
- łagodzi podrażnienia skóry
- polecany do pielęgnacji włosów normalnych i tłustych.
Olejek stosować do:
- Kąpieli: Wlej do ½ wanny ciepłej wody 10 kropli olejku.
- Masażu: Wymieszaj 2 krople olejku z łyżką stołową dowolnego oleju bazowego np. arganowego, jojoba, z wiesiołka, z pestek winogron lub łyżką oliwy z oliwek.
- Pielęgnacji włosów.
- Aromatyzacji powietrza: w kominkach aromatycznych, lampkach i nawilżaczach powietrza.